Oddychanie i nauka: dlaczego terapia z wykorzystaniem technik oddechowych jest skuteczna?

 

Zagłębmy się w to, co dzieje się z umysłem i ciałem podczas sesji oddechowej.

Badania naukowe nad oddychaniem są wciąż stosunkowo nowe. Istniejące dotąd badania wspierają potencjalne efekty terapeutyczne, zwłaszcza w przypadku oddychania holotropowego (technika oddechu połączonego).

Ludzie od zarania dziejów używali swojego oddechu do samoleczenia.

Gdy kontrolujesz sposób oddychania, sieć stanu spoczynkowego mózgu (ang. default mode network, DMN) zwalnia. Ten efekt jest podobny do działania ziołowych suplementów.

DMN to grupa struktur znajdujących się we frontowej i przedczołowej korze mózgu. Odpowiada głównie za ego i poczucie siebie danej osoby.

Badania wskazują, że DMN odgrywa znaczącą rolę w mechanizmach kontroli mózgu. To siedlisko naszych nawyków i obsesji. Potrzebujesz około 10 do 22 minut oddychania, aby wpłynąć na DMN.

Gdy ego jest w chaosie, zaciera się granica między podmiotem a przedmiotem oraz jaźnią a światem. Pracą z oddechem można doprowadzić do odczucia wewnętrznego spokoju, ponieważ część mózgu, która ma skłonność do obsesyjnych myśli, może się zrelaksować. To odprężenie jednoczy nas z sakralnością. Czujemy, że przekraczamy czas i przestrzeń. Gdy uwolnimy się od naszych zwyczajnych obsesyjnych wzorców myślowych, promieniujemy radością i spokojem.

Świadomy oddech pozbawia nas obron psychologicznych. Nawet nasze ego robi sobie przerwę. Treści z podświadomości stają się dostępne. Gdy DMN jest chwilowo pozbawiona mocy, przypominamy sobie pewne dawno zapomniane wspomnienia, nawet z dzieciństwa.

Oddychanie może pomóc w dostępie do stłumionych wspomnień i emocji, pobudzając podświadomość.

Świadomy oddech sprawia, że wszystko odczuwasz intensywniej. Twoje emocje są wzmocnione, a zmysły obudzone. Sesja oddechowa może więc pomóc w wyrażeniu i uwolnieniu tych uczuć.

Badanie z 2007 roku nad oddechem holotropowym (technika oddechu połączonego) potwierdza powyższe efekty. Odkryto, że wspominana technika oddechowa może uwolnić stłumione wspomnienia i uczucia, które były zahamowane.

Oznacza to, że jeśli regularnie praktykujesz świadomy, połączony oddech, możesz uzyskać dostęp do swojej podświadomości, jednocześnie wzmacniając swoje neuro-ścieżki. To klucz do odblokowania Twojej wewnętrznej inteligencji.